Pars Geographic V W

پارس جئوگرافیک چگونه متولد شد؟

همه ما عاشقان ایران هستیم و باور داریم که ایران مادر ماست و برای خدمت به خاک مقدسش هر تلاشی می کنیم. هنر ما عکاسی بود و قصد داشتیم تا با این هنر ایرانمان را به جهانیان نشان دهیم. چند درگاه (پلت فرم) اینترنتی در دنیا وجود دارد که امکان انتشار محتوا در آن فراهم شده است اما هر بار با بهانه ای ما و آثارمان را که موضوعش ایران بوده را تحریم نمودند و مانع از انتشار هر گونه محتوایی با نام ایران شدند، این اتفاق بارها و بارها تکرار شد تا اینکه بر آن شدیم راه چاره ای بیاندیشیم. در همان روزها اولین ایده ها در دل های عاشق ما همچون ستاره ای شروع به درخشیدن کرد تا درگاهی ایجاد نماییم که هر هنرمند تصویرسازی که می خواهد برای وطن قدمی بردارد و همراه و یاور ما باشد، بتواند حاصل زحمت ها، تلاش ها و زمانی هایی که صرف ثبت اثری نموده است، آثارش را با اطمینان و افتخار به نمایش عموم بگذارد تا هر مخاطبی در هر نقطه ای از جهان به راحتی بتواند زیبایی های ایران را درک نماید و اطلاعات کافی دریافت نماید.

داستان پارس جئوگرافیک

پیشنهاد می دهیم سرگذشت پارس جئوگرافیک، از ابتدا تا کنون را، از زبان شخصی که اولین ایده های تولد آن را مطرح نموده است بشنوید:

IMG 4357

در خوش خوشان جوانی، زمانی که همراه با ماجراجویی هایم با تمام وجود همراه با عشقی وصف ناپذیر نسبت به سرزمینم ایران، مشغول مستند سازی و عکاسی در پهنه پر از راز و رمزش بودم، همواره تلاش داشتم تا محتواهای تولید شده ام را توسط درگاه های مجازی موجود آن زمان مخاطبین بین المللی زیادی از تمام کره خاکی داشتند، منتشر کنم.(حدود سال ۲۰۱۳)

بارها  و بارها برای آن درگاه ها و شرکت های معتبر جهانی فیلم و عکس فرستادم، اما در جواب با یک ایمیل مواجه می شدم که حاوی این پیغام بود:
“وحید عزیز، ما نمی توانیم محتوای شما را انتشار دهیم؛ چون شما ساکن کشور ایران هستید و ما تابع قوانینی هستیم که انتشار هر گونه محتوایی از کشور شما را منع نموده است.”

تکرار این اتفاق، با کینه ای همراه بود که هر بار تشدید می شد؛ تا زمانیکه کاملا نا امید شدم و در اوج نا امیدی آن روزهایم در گوشه اتاقی، افکارم من را غرق در رویایی کرده بود که همیشه در سر می پروراندم، اینکه جهانیان بتوانند ارزش ها، مردم با اصالت و آداب و رسوم تکرار ناپذیرشان، طبیعت و آثار بجا مانده از دوران کهن را ببینند و نام ایران بر سر زبان ها بیاید و وطنم را به درستی بشناسند. در همان لحظات بود که شور و اشتیاق محقق شدن این رویا انگیزه ای شد تا راهی برای تحققش بیابم.

روزها و شب های زیادی سپری شد تا توانستم افکار و اهدافم را در قالب یک ایده مکتوب نمایم و برای اجرا کردنشان به یک جمع بندی برسم.

تشکیل اتاق فکر، تحلیل شرایط، بررسی مدل های جهانی مشابه، و … حدود سه سال طول کشید، اتفاقاتی که برای به ثمر نشستنشان دست کم بیست نفر مرا همراهی می کردند و در نهایت برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ برای اجرای برنامه ها قدم برداشتیم.

اما این تازه شروع ماجرا بود، چندین مرتبه شکست را تجربه کردم، گاهی برای نداشتن سرمایه نقدی کافی، گاهی برای نداشتن تجربه مدیریتی کافی، گاهی بخاطر پراکندگی موضوعات و در هم تنیدگیشان، و گاهی برای نداشتن تیم خوب و دلسوزی که پای کار بایستند.

بارها و بارها تمام فعالیت ها متوقف شد اما من هرگز متوقف نشدم و در مسیری که در آن قدم گذاشته بودم استوار ماندم و زیر هیچ کدام از فشار های راه اندازی و اجرای ایده ها قد خم نکردم و برای هر اتفاقی که سد راهم می شد آموزش دیدم و سعی کردم دانش کافی و لازم را به دست بیاورم، همواره تلاش داشتم تا تیم دلسوزی را انتخاب کنم که یکی از نیاز های اولیه راه اندازی مجدد بود، تا اینکه در نیمه های سال ۲۰۲۱ همراه با کوهی تجربه از شکست های قبلی،خاطرات خوب و بد، آموزش ها و تیمی تازه نفس که رویای مشترکی داشتیم، شروع به فعالیت کردیم.

ما همگی سربازهای وطن هستیم و برای اقتدار نام ایران از هیچ تلاشی دست بر نمی داریم؛
امیدوارم شما هم ما را در این مسیر یاری نمایید.

در حال حاضر چه می کنیم؟

ما در اولین قدم های اجرای ایده هایمان هستیم و سعی بر آن داریم تا با کمک دانش و تجربه ای که کسب کرده ایم به موضوعاتی که نسبت به آن ها متعهد شده ایم بپردازیم. موضوعات زیاد و متنوعی پیش رویمان قرار دارد اما دو مورد مهم ترین و اصلی ترین موضوعات هستند؛یکی حیات وحش و دیگری طبیعت و محیط زیست ایران. در این مرحله، ما همراه با عکاسان و مستندسازانی که در این راستا با ما هم مسیر شده اند تلاش می کنیم تا بهترین تصاویر را از حیات وحش و محیط زیست ایران عزیز ثبت نموده و با کامل ترین اطلاعات ممکن آن ها را انتشار دهیم. تهیه چنین محتوایی قطعا کار آسانی نیست و ما امیدواریم علاوه بر لطف آفریدگار جهان هستی، لطف شما ایران دوستان و علاقه مندان به این موضوعات  نیز شامل حال ما گردد.

با اهداف ما بیشتر آشنا شوید

اولین و شاخص ترین هدف ما به تصویر کشیدن زیبایی های بی همتای ایران است. زیبایی هایی که حد و مرزی ندارند، زیبایی هایی همچون مردم بی نظیرش، آداب و رسوب و فرهنگ های با اصالت، آثار باستانی بجا مانده از دوران کهن،‌تاریخ نگاره هایی که نشان از عظمت و اقتدار ایران در حوزه های فرهنگی، هنری، اجتماعی و … دارند.
به تصویر کشیدن طبیعت  بی نظیری که در چهار گوشه خاک ایران قدرت آفرینش خالق هستی را تداعی می کنند، پوشش گیاهی و جانوری که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
در دومین مرحله مد نظر داریم تا هرآنچه در توان داریم برای حفظ این ارزش ها به میان بگذاریم، یکی از مسائلی که خود را در آن موظف میدانیم توسعه ی فرهنگ تعامل میان انسان با طبیعت و حیات وحش است، و در این راه از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهیم کرد.
و در نهایت تلاش داریم تا به ارزش آثار هنرمندان عکاس و مستند ساز ارج نهیم و به شایستگی آثارشان را حفظ نموده و برای علاقه مندان به نمایش بگذاریم.
به زبان دیگر ما سعی داریم مردم را با حیات وحش، طبیعت و محیط پیرامونشان بیشتر آشنا و علاقه مند کنیم تا به آنها توجه کنند و بیشتر مراقبشان باشند.

دکمه بازگشت به بالا